I mange år har vores forening haft en aftale med Dansk Kabel-tv (DKTV) om, at vores beboere kan få leveret internetforbindelse (bredbånd) fra dem til en favorabel pris. Der er ingen tvang, men det er et tilbud.

På foreningens nylige generalforsamling den 6. marts vedtog vi at indgå en tilsvarende aftale med firmaet Fiberby.

Der var dog to betingelser, som skulle være opfyldt, for at aftalen med Fiberby kunne gennemføres: Vores naboer i A/B Universitetshaven skulle være med på ideen, da vi har fælles netværk med dem. Og aftalen med DKTV ville ophøre, hvis vi overgik til Fiberby.  

Efter generalforsamlingen forelagde vi ideen for bestyrelsen i A/B Universitetshaven, men de svarede, at de ikke ønsker at deltage.

Det betyder, at vi fortsætter aftalen med DKTV.

Du kan se mere om, hvad DKTV kan levere, her: https://dktv.dk/privat/internet/